Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – Nowe nadzieje

Koszulka jaką otrzymałem na VI Forum Samopomocy w Gdyni

Dziś światowy dzień zdrowia psychicznego. Chcę się podzielić z wami moją radością, która pośrednio się z tym wiąże. Za niedługo rozpoczynam pracę w nowopowstającym Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Orkana w Częstochowie. Będę zatrudniony jako Asystent Zdrowienia. Tego, że zdrowie psychiczne jest ważne mogłem doświadczyć na własnej skórze, albo raczej na własnych neuronach. Przeżyłem własny kryzys psychiczny i dzięki pomocy wielu osób byłem w stanie sam sobie pomóc. Opowiem wam o tym właśnie tu na moim blogu, który teraz chce uczynić moją tubą przez, którą chce powiedzieć wszystkim, do których dotrze ten przekaz, że nigdy nie jest za późno, aby zadbać o siebie, albo raczej nauczyć się dbać o siebie.

Czy wiesz, że Twój kryzys psychiczny, Twoje załamanie zdrowia psychicznego może stać się zasobem? Czymś z czego będą mogli czerpać inni, którzy może są na dnie, na dnie swoich możliwości i sił?

Tak, to możliwe. Twoje doświadczenie jakie nabyłeś radząc sobie z kryzysem psychicznym jest mega, mega wiedzą, wiedzą praktyczną, którą będziesz mógł dzielić się z innymi i dawać im nadzieję, że oni też są w stanie sobie poradzić.

To daje nam zawód Asystenta Zdrowienia. Istnieje on od kilku lat w Polsce a w niektórych krajach już od kilkunastu lat. Kim jest Asystent Zdrowienia? Wyjaśnia nam to Biuro ds. Pilotażu Reformy Psychiatrii w Polsce:

“Asystentami zdrowienia są osoby, które przebyły poważny (głęboki) kryzys zdrowia psychicznego oraz ukończyły odpowiednie szkolenie i uzyskały poświadczenie kwalifikacji lub zdobyły wystarczające doświadczenie w trakcie staży i zatrudnienia w placówkach psychiatrycznych”.

Nowa nadzieja dla mnie i nowa nadzieja na poprawę zdrowia psychicznego Polaków. A to wszystko dzięki reformie psychiatrii w Polsce. Ogólnie rzecz biorąc akcent pomocy dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi przeniesie się z pomocy instytucjonalnej na pomoc środowiskową, która będzie szybko i szeroko dostępna. Jeśli chcesz o tym przeczytać więcej znajdziesz to na stronie Biura Pilotażu CZP.

Ten wpis chcę potraktować jako początek przekształcenia mojego bloga w miejsce w sieci, gdzie będziesz mógł dowiedzieć się jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne na bazie mojego własnego doświadczenia zdrowienia oraz mojego zaangażowania jako Asystenta Zdrowienia.